БІЛЬ У НИЖНІЙ ЧАСТИНІ СПИНИ
СУЧАСНИЙ ПОГЛЯД НА ПРОБЛЕМУ
Під синдромом болю в нижній частині спини (low back pain) розуміють біль, що локалізується між XII парою ребер і сідничними складками (Поворознюк В. В., 2009; Cougot B., Petit A., Paget C. et al., 2015).
Згідно МКХ-10 біль у нижній частині спини відноситься до хвороб кістково-м'язової системи та сполучної тканини, хоча в цій проблемі переплітаються неврологічні, ревматологічні, травматологічні та ортопедичні аспекти.
Біль у нижній частині спини (БНС) – найбільш поширене захворювання опорно-рухового апарату в дорослого населення, із частотою до 84% (Balagué F., Mannion A., Pellisé F. et al., 2012). Серед госпіталізованих пацієнтів кожен п'ятий матиме новий епізод больового синдрому, у 2-7% хворих гострий біль перетвориться в хронічний (Поворознюк В. В., 2009).
БНС – серйозна соціальна й економічна проблема. Поширеність БНС оцінюється в діапазоні від 15 до 45% у медичних працівників Франції (Cougot B., Petit A., Paget C. et al., 2015), 13,1% у популяції дорослого населення у віці 20-69 років у США (Shmagel A., Foley R., Ibrahim H., 2016), 5,91% серед населення Італії (Juniper M., Le T., Mladsi D., 2009). У Німеччині понад 70% дорослого населення має як мінімум один епізод БНС у рік (Casser Н., Seddigh S., Rauschmann М., 2016).
Поширеність гострого й хронічного БНС у дорослих подвоїлася за останнє десятиліття. Частота БНС збільшується з віком як у чоловіків, так і в жінок усіх етнічних груп (Freburger J., Holmes G., Agans R. et al., 2009). БНС має суттєвий вплив на функціональні можливості пацієнта, в зв'язку із чим біль обмежує деякі види професійної діяльності й є однією з основних причин непрацездатності (Поворознюк В. В., 2009; Delitto A., George S., Van Dillen L. et al., 2012; Smart K., Blake C., Staines A. et al., 2012). БНС часто розвивається в працездатного населення у віці від 20 до 60 років, пік больових відчуттів реєструється у віковій групі 35-45 років, при цьому від болю в спині страждають 24% чоловіків і 32% жінок (Kinkade S., 2007).
У 85% осіб біль у нижній частині спини є неспецифічним, тобто не пов'язаним з конкретним субстратом. У близько 4% осіб, які звернулися із приводу БНС до лікарів первинної ланки охорони здоров'я, діагностуються компресійні переломи й у близько 1% – пухлини. Біль у нижній частині спини – багатогранна й мультидисциплінарна проблема. Використання інноваційних методів обстеження розкриває нові механізми виникнення болю в нижній частині спини й розширює можливості для її терапії.
Повна версія статті опублікована
у науково-практичному журналі «Проблеми остеології»
Поворознюк В. В., Бистрицька М. А. Біль у нижній частині спини: сучасний погляд на проблему // Проблеми остеології. – 2016. – № 3-4, С. 5-16.