Українська версія FRAX
створення та впровадження в клінічну практику.
У зв’язку зі збільшенням чисельності населення літнього віку в усьому світі проблема остеопорозу та його ускладнень із року в рік набуває все більшої актуальності. Науковці, які займаються питаннями надання медичної допомоги пацієнтам із захворюваннями кістково-м’язової системи, постійно проводять пошук та дослідження ефективності різних методів діагностики, лікування та профілактики остеопорозу та його ускладнень. Актуальним є скринінг пацієнтів старших вікових груп з метою виявлення факторів ризику остеопорозу, раннього виявлення змін якості кісткової тканини, прогнозування ускладнень.
На сьогодні для цього існує багато інструментів. Золотим стандартом діагностики остеопорозу та оцінки ризику його ускладнень є визначення мінеральної щільності кісткової тканини за допомогою двофотонної рентгенівської абсорбціометрії.
Останніми роками в клінічній практиці також використовують показник якості кісткової тканини (TBS). Але нерідкими є випадки виникнення остеопоротичних переломів при значеннях мінеральної щільності кісткової тканини у межах норми або при наявності остеопенії. На даний час згідно з міжнародними рекомендаціями вірогідним методом оцінки 10-річного ризику переломів стегнової кістки та інших основних остеопоротичних переломів, до яких відносять переломи стегнової, променевої, плечової кісток, клінічно значущі переломи тіл хребців, у осіб віком понад 40 років є алгоритм FRAX. Його цінність визначається багатьма факторами, у тому числі й легкістю використання. Метод FRAX не потребує спеціального обладнання та певної кваліфікації користувача. Усе, що необхідно, – це доступ до Інтернету для того, щоб на сайті https://www.shef.ac.uk/FRAX у режимі on-line заповнити анкету та отримати результат розрахунку 10-річного ризику переломів.
Але ж при використанні FRAX слід враховувати важливу деталь – результати FRAX неоднакові для популяцій різних країн. Для отримання вірогідних результатів у кожній популяції необхідно застосовувати свою модель.
На сьогодні не всі країни світу мають свою модель FRAX. В Україні за ініціативою Української асоціації остеопорозу в особі президента цієї асоціації професора Владислава Володимировича Поворознюка та його співробітників з Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу метод FRAX використовується з 2009 року. Усі ці роки для оцінки 10-річного ризику остеопоротичних переломів в українській популяції використовували моделі FRAX інших країн. В жовтні 2016 року завдяки зусиллям українських науковців на чолі з проф. В.В. Поворознюком була впроваджена українська модель FRAX. Дуже важливим досягненням є те, що з червня 2016 року інтернет-сторінка FRAX доступна українською мовою.
Саме цій події була присвячена прес-конференція, організована 14 березня 2017 року на базі Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу, ДУ «Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України», на якій ініціатори та автори української моделі FRAX докладно розповіли про роботу, що була проведена для того, щоб на світовій карті країн, які мають власну модель FRAX, з’явилася наша держава — Україна.
У зустрічі взяли участь директор ДУ «Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України» академік Владислав Вікторович Безруков, головний травматолог МОЗ України, президент Української асоціації ортопедів-травматологів професор Сергій Семенович Страфун, завідувач кафедри травматології Донецького національного медичного університету (м. Лиман) професор Федір Володимирович Климовицький та головний науковий співробітник Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу д.м.н. Наталія Вікторівна Григор’єва. Також був організований Skype-зв’язок із директором Інституту патології хребта та суглобів ім. проф. М. І. Ситенка НАМН України (м. Харків) д.м.н., проф. Миколою Олексійовичем Коржом та його співробітниками.
Професор С. С. Страфун, професор Ф. В. Климовицький, професор В. В. Поворознюк, академік В. В. Безруков, д.м.н. Н. В. Григор’єва
Проф. В.В. Поворознюк зазначив, що найближчим часом планується проведення серії конференцій у регіонах, на яких лікарі будуть більш докладно знайомитися з практичним використанням алгоритму FRAX. Також планується спільно з Асоціацією травматологів-ортопедів підготувати методичні рекомендації з використання FRAX.
Повна версія репортажу опублікована у спеціалізованому науково-практичному журналі «Біль. Суглоби. Хребет», том 7, № 1, 2017 http://osteoporos.com.ua/uk/ukrainska-asociacija-osteoporozu/publikatsii/zhurnal2
Підготувала Наталія Куприненко