м. Київ, вул. Вишгородська, 67 (вхід з вул. Кобзарська)        

Профілактика остеопорозу

З давніх часів художники змальовували жіночу вроду. І зазвичай обирали для цього молодих жінок. З віком жінка втрачає свою красу, але як і коли це починається? І що саме є причиною втрати молодої вроди? Картина геніального художника Густава Клімта «Три періоди жінки» один з перших творів, який так відверто зображує літню жінку. Постава зігнута, нахилена вперед, плечі пониклі, талія згладжена, груди опущені, живіт випирає... І хоча, гарне волосся закриває обличчя, не виникає сумнівів – перед нами літня жінка. Саме в цей образ перетворюється струнка гордовита красуня. І керує цим перетворенням – «тиха епідемія ХХІ століття» – остеопороз.

На відміну від поширеної думки, що остеопороз це лише «вимивання кальцію з кісток», насправді остеопороз – це метаболічне захворювання скелета, яке характеризується зменшенням кісткової маси, порушенням мікроархітектоніки кісткової тканини з наступним підвищенням її крихкості та збільшенням ризику переломів. При остепорозі переломи виникають без значного провокуючого фактору. Достатньо незначного удару, падіння з висоти зросту, або різкого руху – кашлю, чхання чи невдалого повороту. Найчастіше першим остеопоротичним переломом стає перелом кісток дистального відділу передпліччя. В подальшому виникають більш складні та загрозливі переломи – переломи тіл хребців та шийки стегнової кістки. Саме переломи тіл хребців викликають постійний біль у спині, та ті зміни постави, які свідчать про втрату молодості. У чотирьох із 10 жінок трапляється один або більше остеопоротичних переломів протягом життя.

Три періоди жінки

«Три періоди жінки» — картина австрійского художника Густава Клімта, 1905. Національна галерея сучасного мистецтва, Рим, Італія.

 

 

Коли ж варто замислитись про збереження молодості постави?

За даними різноманітних досліджень початок старіння скелету починається в віці 35 років, коли жінка ще навіть не замислюється про це.

Критичним періодом для жінки є настання менопаузи, коли швидкість втрати кісткової маси значно підвищується, що пов’язано з дефіцитом естрогенів – жіночих статевих гормонів. Втрата кісткової маси, яка розпочинається у жінок приблизно з 35-40 років і складає 0,5-1 % на рік; з настанням менопаузи, особливо в перші 3-5 років постменопаузи, зростає до 3-7 % на рік. У перші роки постменопаузи жінка може втратити до 9-35 % кісткової маси, що значно підвищує ризик переломів. Отже, профілактику остеопорозу потрібно починати в молодому віці.

 

Ефективна профілактика остеопорозу по-перше, передбачає адекватне вживання кальцію та вітаміну D. Норми споживання кальцію складають не менше 1000-1500 мг / добу. Потреба в кальцію значно зростає в період вагітності і лактації. Із рекомендаціями з лікування та профілактики дефіциту вітаміну D можете ознайомитись за посиланням на нашому сайті: http://osteoporos.com.ua/uk/evidas-uk/metodichni-rekomendacii. Не менш важливим фактором для формування та збереження кісткової тканини є фізична активність.

 

Кому і коли потрібна профілактика остеопорозу:

  1. Жінкам у постменопаузальному періоді, особливо при наявності ранньої або хірургічної менопаузи.
  2. Жінкам з порушенням оваріально-менструального циклу (первинна та вторинна аменорея).
  3. Жінкам, які планують вагітність.
  4. Чоловікам старше 50 років.
  5. Особам із остеопоротичними переломами в анамнезі (незалежно від віку).
  6. Особам з наступними факторами ризику розвитку остеопорозу:

 - довготривала іммобілізація та нерухомість,

 - куріння цигарок,

 - зловживання алкоголем,

 - гіподинамія (зменшена рухливість),

 - аліментарні фактори (недостатнє вживання кальцію, зловживання кофеїном та ін.),

 - наявність ендокринних порушень, захворювань нирок та шлунково-кишкового тракту, ревматичних (ревматоїдний артрит, спондилоартрити, системний червоний вовчак, системна склеродермія, васкуліти та ін.) та неврологічних (хвороба Паркінсона, розсіяний склероз та ін.) захворювань,

- використання деяких лікарських препаратів: глюкокортикоїдів, цитостатичних засобів (метотрексату, циклоспорину та ін.), антиконвульсантів, гепарину, великих доз тироксину, агоністів гонадотропінрелізінггормону, антацидних засобів (які містять алюміній) та ін.,

- низький індекс маси тіла (ІМТ < 19 ум. од.), який визначається за формулою: ІМТ = [маса (кг) / зріст (м)]2,

 - наявність остеопорозу та остеопоротичних переломів (перелом шийки стегнової кістки) у родичів.

 

У нашому центрі визначать, чи загрожує Вам остеопороз і запропонують індивідуальну програму профілактики та в разі необхідності лікування зазначеного захворювання.

Приділіть собі півгодини. Збережіть молодість Вашої постави!

 

Контакти нашого центру

http://osteoporos.com.ua/uk/unmcpo/zapis-na-prijom

Перемикач мови offcanvas