м. Київ, вул. Вишгородська, 67 (вхід з вул. Кобзарська)        

ПІДСУМКИ 2016 РОКУ

Поворознюк Владислав Володимирович
Президент Української асоціації остеопорозу та Української асоціації менопаузи, андропаузи та захворювань кістково-м’язової системи, директор Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу, керівник відділу клінічної фізіології та патології опорно-рухового апарату ДУ «Інститут геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова НАМН України» (м. Київ), заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор Владислав Володимирович Поворознюк:


Підсуми 2016 року

Учасники симпозіуму Bone & Joint Diseases and Age, 9-11 березня 2016 р., ЛьвівПідсуми 2016 року

Лектори симпозіуму Bone & Joint Diseases and Age, 9-11 березня 2016 р., Львів. М. Маскаренас (Поргтугалія), В. Сулима (Україна), Д. Ханс (Швейцарія), В. Безруков (Україна), В. Поворознюк (Україна), Ж.-І. Реджінстер (Бельгія), Я. Бадурський (Польща)

Минулий рік був непростий, але продуктивний. Подією, що запам’яталася найбільше, став II Міжнародний симпозіум Bone & Joint Diseases and Age, організований 9-11 березня 2016 р. у Львові спільними зусиллями Української асоціації остеопорозу, Австрійського товариства з дослідження кісткової тканини і мінерального обміну і Словацького товариства остеопорозу і метаболічних захворювань кісткової тканини за підтримки Міжнародної асоціації остеопорозу (IOF) та Європейського товариства клінічних та економічних аспектів остеопорозу і остеоартрозу (ESCEO). Для участі в симпозіумі Україну вперше відвідав президент Міжнародної асоціації остеопорозу (IOF), професор Дж. Каніс. З об’ємними доповідями виступили професор Дж. Каніс (Велика Британія), президент ESCEO Ж.-І. Реджінстер (Бельгія), професор Н. Бінклі (США), професор Ю. Пайєр (Словакія), професор Г. Реш (Австрія), професор Д. Ханс (Швейцарія), професори Я. Бадурський, Е. Червінський та Ю.  Константинович (Польща),професори М. Маскаренас та А. Барбоза (Португалія), Л. Ходинка (Угорщина), а також провідні вчені з інших країн світу. Науковий захід подібного масштабу Українська асоціація остеопорозу проводила вперше. На симпозіумі обговорювалося багато актуальних питань, у тому числі створення української версії FRAX – методу оцінки 10-річного ризику остеопоротичних переломів, який включений до більшості європейських та американських рекомендацій з профілактики і лікування остеопорозу. 13-17 березня 2016 року в м. Яремче відбулася IX Міжнародна школа-семінар «Захворювання кістково-м’язової системи та вік», на якій професори М. Маскаренас, Н. Бінклі та інші поділилися своїм досвідом з фахівцями з різних регіонів України. Ще одна щорічна школа-семінар, присвячена питанням діагностики, профілактики та лікування захворювань кістково-м’язової системи, з успіхом пройшла в м. Яремче в серпні минулого року.

Яскраві враження залишила участь української делегації в роботі Міжнародного конгресу IOF-ESCEO (14-17 квітня 2016 року, м. Малага, Іспанія), на якому ми представили результати власних досліджень.

21-22 квітня 2016 р. Буковинський державний медичний університет спільно з Інститутом геронтології та Українською асоціацією остеопорозу вперше в Україні провели науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Дефіцит вітаміну D і йоду: вплив на здоров’я і старіння людини».


Підсуми 2016 року

Лектори I  Міжнародного форуму «Дефіцит вітаміну D – проблема національного масштабу», 1 грудня 2016 р., м. Київ М. Холік (США), В. Поворознюк (Україна), П. Плудовскі (Польща)Підсуми 2016 року

XVI Середземноморський конгрес ревматологів, 1-4 вересня 2016 р., Сараєво, Боснія і ГерцеговинаВ. Поворознюк (Україна), С. Соколович (Боснія і Герцеговина)

У цілому підвищена увага до проблеми дефіциту і недостатності вітаміну D є важливою для нашої країни. На підтвердження цього 1 грудня 2016 року в м. Києві відбувся I Міжнародний форум «Дефіцит вітаміну D – проблема національного масштабу», в роботі якого взяли участь світові лідери з вивчення вітаміну D, професори М. Холік (США) і П. Плудовскі (Польща). У підготовці форуму діяльну участь брало українське відділення EVIDAS (Європейська асоціація з вивчення вітаміну D), яке очолює В.В. Поворознюк. 

У вересні минулого року українська делегація взяла участь у XVI Середземноморському конгресі ревматологів і I Ревматологічному конгресі Боснії і Герцоговини, місцем проведення яких було обрано місто Сараєво.

У жовтні 2016-го Українська асоціація остеопорозу брала участь в організації VI Національного конгресу геронтологів і геріатрів України; учасниками нашої секції були професори Г. Реш, Д. Ханс, Н. Бінклі, М. Маскаренас.


Підсуми 2016 року

Міжнародна конференція Української та Португальської асоціацій остеопорозу, 21-22 червня 2016 р., м. Лісабон, Португалія А. Барбоза (Португалія), В. Поворознюк (Україна), М. Маскаренас (Португалія)

Українська асоціація остеопорозу активно співпрацює із зарубіжними профільними асоціаціями в проведенні спільних наукових форумів. Так, 21-22 червня 2016 року в Лісабоні відбулася перша спільна міжнародна конференція Української та Португальської асоціацій остеопорозу. Наша доповідь, присвячена результатам дослідження саркопенії в українських жінок (В.В. Поворознюк, Н.І. Дзерович), була визнана найкращою на цій конференції. Українська делегація також взяла участь у міжнародній робочій нараді з проблеми дефіциту та недостатності вітаміну D, що проходила в столиці Португалії.

Ще один спільний проект – українсько-австрійський симпозіум за участю Австрійського товариства з дослідження кісткової тканини і мінерального обміну й Української асоціації остеопорозу (8-9 грудня 2016 року, м. Відень, Австрія). Багато років у тісній співпраці з професором Г. Решем ми організовуємо цей симпозіум, у ньому беруть участь фахівці з багатьох європейських країн. Приємно відзначити великий інтерес до результатів українських досліджень.


Нагородження

Вручення нагороди Словацького товариства остеопорозу і метаболічних захворювань кісток проф. В. Поворознюку

У 2016 р. Українська асоціація остеопорозу отримала нагороду Словацького товариства остеопорозу і метаболічних захворювань кісток за видатні досягнення у вивченні метаболізму кісткової тканини.

Обложка
У червні 2016 р. на щорічній зустрічі Міжнародної асоціації з клінічної денситометрії (ISCD) у м. Голуей (Ірландія) мені випала честь отримати нагороду ISCD за лідерство і видатні досягнення в області діагностики остеопорозу та інших захворювань кісткової тканини.

Крім того, ми вперше отримали грант від Американської асоціації досліджень кісткової тканини і мінерального обміну (ASBMR), завдяки якому Н.І. Дзерович змогла представити результати нашої спільної роботи на міжнародному форумі в м. Атланта (США).


Обложка

Значимою подією став вихід монографії «Саркопенія» (автори В.В. Поворознюк, Н. Бінклі, Н.І. Дзерович, Р.В. Поворознюк) – одного з перших у Європі видань, присвячених виключно проблемі саркопенії.

Радіємо успіхам учнів: минулого року захищено докторські дисертації (Т.В. Орлик Н.І. і Дзерович, керівник – професор В.В. Поворознюк); кандидатські дисертації (М.А. Гаркуша, керівник – професор В.В. Поворознюк; С.П. Крочак, керівник – доктор медичних наук Н.В. Григор’єва).

І звичайно, ми продовжували активні наукові дослідження. Отримано патент на спосіб ранньої діагностики гетеротопічної осифікації у хворих з травмою хребта і спинного мозку.

Вагомим результатом спільних епідеміологічних досліджень Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу та Інституту геронтології НАМН України за підтримки Української асоціації травматологів та ортопедів (дослідження СТОП) стало створення української версії FRAX. У її створенні разом з українськими спеціалістами брали участь провідні експерти з Великої Британії (Дж. Каніс, Є. МакКлоскі, Г. Йохансон). З метою більш ефективного впровадження цього методу в клінічну практику в грудні 2016 р. ініційовано серію телемостів із фахівцями з регіонів та науково-практичних конференцій. Спеціально для цього проекту президент IOF, професор Дж. Каніс підготував відеозвернення до українських фахівців, присвячене цій визначній події.

У 2017 році хочу побажати всім працівникам охорони здоров’я нашої країни плідної праці, задоволення від успіхів, наснаги та оптимізму високотехнологічних методів діагностики та лікування, що розробляються та втілюються в життя, зокрема, у стінах нашого закладу.

У 2016 р. було завершено розробку клінічних протоколів і настанов, що стосуються ведення пацієнтів з основними захворюваннями серцево-судинної системи. Йдеться про такі патологічні стани, як гострий коронарний синдром, ішемічна хвороба серця, порушення серцевого ритму, серцева недостатність. Завдяки цьому вітчизняна кардіологія сьогодні на всіх рівнях послуговується уніфікованими європейськими і світовими принципами надання допомоги.

Визначною науковою подією 2016 року також вважаю успішне проведення XXVII Національного конгресу кардіологів, участь у якому взяли понад 3,5 тис. лікарів з усіх куточків України та провідні закордонні спеціалісти. Головним підсумком заходу стало усвідомлення того, що сьогодні нам потрібно не лише забезпечити високий рівень надання медичної допомоги, а й підвищити рівень наукових розробок, підтримати тих ентузіастів, які втілюють прогресивні ідеї в повсякденну практику.

Співробітники Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска традиційно займаються також проблемою ревматичних захворювань. Основними нововведеннями в цій галузі минулого року стали розробка і втілення сучасних принципів ведення хворих на ревматоїдний артрит з акцентом на використанні біологічної терапії. Великим досягненням можна вважати забезпечення наступності лікування біологічними препаратами хворих на ювенільний ревматоїдний артрит незалежно від віку, адже досить серйозною проблемою до 2016 р. було дотримання режиму терапії, яку пацієнти розпочинали в дитячому чи підлітковому віці. Разом з європейськими експертами нам вдалося імплементувати сучасну етапну систему, що дозволяє зробити лікування хворих безперервним та адекватним. Це має сприяти зменшенню рівня інвалідизації населення внаслідок такого тяжкого захворювання, як ревматоїдний артрит.

Насамкінець мені б хотілося побажати всім лікарям України міцного здоров’я, наснаги і віри в те, що складні реформи, через які ми наразі проходимо, будуть сприяти реальному покращенню ситуації у вітчизняній системі охорони здоров’я.

Опубліковано : Здоров'я України, № 2 (399) січень 2017, с. 7-9