ПІДСУМКИ 2016 РОКУ


Учасники симпозіуму Bone & Joint Diseases and Age, 9-11 березня 2016 р., Львів

Лектори симпозіуму Bone & Joint Diseases and Age, 9-11 березня 2016 р., Львів. М. Маскаренас (Поргтугалія), В. Сулима (Україна), Д. Ханс (Швейцарія), В. Безруков (Україна), В. Поворознюк (Україна), Ж.-І. Реджінстер (Бельгія), Я. Бадурський (Польща)
Яскраві враження залишила участь української делегації в роботі Міжнародного конгресу IOF-ESCEO (14-17 квітня 2016 року, м. Малага, Іспанія), на якому ми представили результати власних досліджень.
21-22 квітня 2016 р. Буковинський державний медичний університет спільно з Інститутом геронтології та Українською асоціацією остеопорозу вперше в Україні провели науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Дефіцит вітаміну D і йоду: вплив на здоров’я і старіння людини».

Лектори I Міжнародного форуму «Дефіцит вітаміну D – проблема національного масштабу», 1 грудня 2016 р., м. Київ М. Холік (США), В. Поворознюк (Україна), П. Плудовскі (Польща)

XVI Середземноморський конгрес ревматологів, 1-4 вересня 2016 р., Сараєво, Боснія і ГерцеговинаВ. Поворознюк (Україна), С. Соколович (Боснія і Герцеговина)
У цілому підвищена увага до проблеми дефіциту і недостатності вітаміну D є важливою для нашої країни. На підтвердження цього 1 грудня 2016 року в м. Києві відбувся I Міжнародний форум «Дефіцит вітаміну D – проблема національного масштабу», в роботі якого взяли участь світові лідери з вивчення вітаміну D, професори М. Холік (США) і П. Плудовскі (Польща). У підготовці форуму діяльну участь брало українське відділення EVIDAS (Європейська асоціація з вивчення вітаміну D), яке очолює В.В. Поворознюк.
У вересні минулого року українська делегація взяла участь у XVI Середземноморському конгресі ревматологів і I Ревматологічному конгресі Боснії і Герцоговини, місцем проведення яких було обрано місто Сараєво.
У жовтні 2016-го Українська асоціація остеопорозу брала участь в організації VI Національного конгресу геронтологів і геріатрів України; учасниками нашої секції були професори Г. Реш, Д. Ханс, Н. Бінклі, М. Маскаренас.

Міжнародна конференція Української та Португальської асоціацій остеопорозу, 21-22 червня 2016 р., м. Лісабон, Португалія А. Барбоза (Португалія), В. Поворознюк (Україна), М. Маскаренас (Португалія)
Ще один спільний проект – українсько-австрійський симпозіум за участю Австрійського товариства з дослідження кісткової тканини і мінерального обміну й Української асоціації остеопорозу (8-9 грудня 2016 року, м. Відень, Австрія). Багато років у тісній співпраці з професором Г. Решем ми організовуємо цей симпозіум, у ньому беруть участь фахівці з багатьох європейських країн. Приємно відзначити великий інтерес до результатів українських досліджень.

Вручення нагороди Словацького товариства остеопорозу і метаболічних захворювань кісток проф. В. Поворознюку
Крім того, ми вперше отримали грант від Американської асоціації досліджень кісткової тканини і мінерального обміну (ASBMR), завдяки якому Н.І. Дзерович змогла представити результати нашої спільної роботи на міжнародному форумі в м. Атланта (США).
Значимою подією став вихід монографії «Саркопенія» (автори В.В. Поворознюк, Н. Бінклі, Н.І. Дзерович, Р.В. Поворознюк) – одного з перших у Європі видань, присвячених виключно проблемі саркопенії.
Радіємо успіхам учнів: минулого року захищено докторські дисертації (Т.В. Орлик Н.І. і Дзерович, керівник – професор В.В. Поворознюк); кандидатські дисертації (М.А. Гаркуша, керівник – професор В.В. Поворознюк; С.П. Крочак, керівник – доктор медичних наук Н.В. Григор’єва).
І звичайно, ми продовжували активні наукові дослідження. Отримано патент на спосіб ранньої діагностики гетеротопічної осифікації у хворих з травмою хребта і спинного мозку.
Вагомим результатом спільних епідеміологічних досліджень Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу та Інституту геронтології НАМН України за підтримки Української асоціації травматологів та ортопедів (дослідження СТОП) стало створення української версії FRAX. У її створенні разом з українськими спеціалістами брали участь провідні експерти з Великої Британії (Дж. Каніс, Є. МакКлоскі, Г. Йохансон). З метою більш ефективного впровадження цього методу в клінічну практику в грудні 2016 р. ініційовано серію телемостів із фахівцями з регіонів та науково-практичних конференцій. Спеціально для цього проекту президент IOF, професор Дж. Каніс підготував відеозвернення до українських фахівців, присвячене цій визначній події.
У 2017 році хочу побажати всім працівникам охорони здоров’я нашої країни плідної праці, задоволення від успіхів, наснаги та оптимізму високотехнологічних методів діагностики та лікування, що розробляються та втілюються в життя, зокрема, у стінах нашого закладу.
У 2016 р. було завершено розробку клінічних протоколів і настанов, що стосуються ведення пацієнтів з основними захворюваннями серцево-судинної системи. Йдеться про такі патологічні стани, як гострий коронарний синдром, ішемічна хвороба серця, порушення серцевого ритму, серцева недостатність. Завдяки цьому вітчизняна кардіологія сьогодні на всіх рівнях послуговується уніфікованими європейськими і світовими принципами надання допомоги.
Визначною науковою подією 2016 року також вважаю успішне проведення XXVII Національного конгресу кардіологів, участь у якому взяли понад 3,5 тис. лікарів з усіх куточків України та провідні закордонні спеціалісти. Головним підсумком заходу стало усвідомлення того, що сьогодні нам потрібно не лише забезпечити високий рівень надання медичної допомоги, а й підвищити рівень наукових розробок, підтримати тих ентузіастів, які втілюють прогресивні ідеї в повсякденну практику.
Співробітники Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска традиційно займаються також проблемою ревматичних захворювань. Основними нововведеннями в цій галузі минулого року стали розробка і втілення сучасних принципів ведення хворих на ревматоїдний артрит з акцентом на використанні біологічної терапії. Великим досягненням можна вважати забезпечення наступності лікування біологічними препаратами хворих на ювенільний ревматоїдний артрит незалежно від віку, адже досить серйозною проблемою до 2016 р. було дотримання режиму терапії, яку пацієнти розпочинали в дитячому чи підлітковому віці. Разом з європейськими експертами нам вдалося імплементувати сучасну етапну систему, що дозволяє зробити лікування хворих безперервним та адекватним. Це має сприяти зменшенню рівня інвалідизації населення внаслідок такого тяжкого захворювання, як ревматоїдний артрит.
Насамкінець мені б хотілося побажати всім лікарям України міцного здоров’я, наснаги і віри в те, що складні реформи, через які ми наразі проходимо, будуть сприяти реальному покращенню ситуації у вітчизняній системі охорони здоров’я.
Опубліковано : Здоров'я України, № 2 (399) січень 2017, с. 7-9